First 100 sentences in Belarusian

We found a language enthusiast whose native language is Belarusian to help us translate and add to our 100 most popular phrases. The problem is that Google Translate does a lousy job of translating entire sentences from English into Belarusian, and DeepL does not yet offer translations into Belarusian. @Ivan_Martysevich, what do you think of this?

Усю ноч дзьмуў люты вецер. Гэта было невыносна!
Дзякуй за куплю ў Build-a-Monster, ваш прадукт будзе адпраўлены па пошце на працягу 1-2 рабочых дзён. Добрага дня!
Гэта самая вясёлая кніга, якую я калі-кольвек чытаў.
На падлозе ў гасцінай ляжыць дыван.
У мяне ёсць яшчэ адзін і тады.
Я зрабіў толькі адну памылку ва ўчорашнім тэсце.
Калі б ён не ехаў так хутка, то не збіў бы матацыкліста.
Баюся, сёння не атрымаецца пагаварыць з начальнікам, таму што ён з’ехаў па справах да аўторка.
Досыць вашых апраўданняў, я хачу нейкіх дзеянняў.
Гэта бескарысна, я не чую цябе.
Давай, скажы мне шчыра, чым ты хочаш займацца зараз.
Я б еў дэсерт 24/7, калі б мне гэта сышло з рук.
Калі вы хочаце правесці праверку цэнтральнага ацяплення, вам патрэбен кваліфікаваны сантэхнік.
Ён гаварыў на рэгіянальным дыялекце, таму зразумець яго было немагчыма
Ці магу я даведацца, чаму ўгода заключалася так доўга?
Лінда: Мне не падабаецца выгляд таго цёмнага воблака.
Яны проста не маглі вызначыцца, які рэстаран выбраць, у выніку прагаласавалі, і большасць абрала кітайскі.
Цяпер я добра бачу, што вялікая чырвоная машына ўрэзалася ў маленькую сінюю.
Чаму б нам не сустрэцца заўтра ў другой палове дня перад кінатэатрам? Які час вам падыдзе?
Вы не прапусціце яго, гэта той высокі будынак у канцы дарогі.
Як заўсёды яго апошняя п’еса мела вялікі поспех, і ўсе білеты раскуплены да жніўня.
Ён не сказаў ніводнага слова, каб абараніцца.
Юлія выбрала правесці свой адпачынак у Афрыцы. Яе пакетны тур уключаў паход у джунглі, плаванне па Нілу і экскурсійнае сафары, каб паназіраць за львамі, сланамі і іншымі дзікімі жывёламі.
На гэтым этапе Тэд хутка заахвоціў мяне скончыць і адправіцца ў дарогу.
Калі ласка, будзьце ўважлівыя, калі пераходзіце гэтую дарогу.
Я люблю есці марозіва з шакаладным соусам зверху.
Мая маці моцна злавалася; яна не магла перастаць хадзіць узад і ўперад па калідоры.
Усю ноч дзьмуў люты вецер. Гэта было невыносна!
Фірма пашырылася, і яны хочуць узяць дадатковы персанал.
Гэта самая вясёлая кніга, якую я калісьці чытаў.
Калі б ён не ехаў так хутка, то не збіў бы матацыкліста.
Ці застаўся ў халадзільніку апельсінавы сок?
Пасля двух званкоў яна раптам з’явілася ў дзвярах.
Ды ладна, гэта дакладна не так цяжка.
Я бачу, у вас у машыне ёсць мапа.
Я паспрабаваў гэтыя таблеткі, і яны мне ніяк не дапамаглі.
Рэйс быў затрыманы з-за дрэннага надвор’я.
Дыстрыб’ютары, верагодна, паднімуць кошт праграмнага забеспячэння, калі выйдзе наступная версія.
Сёння вечарам я наведваю дзядзьку, які хворы ляжыць ў бальніцы.
Я лічу, што ветліва прытрымліваць дзверы адчыненымі для дамы.
Я зрабіў толькі адну памылку ва ўчорашнім тэсце.
Вы каштоўны член нашай каманды. Працягвайце!
Чалавек, які працуе ў кампаніі, называецца супрацоўнікам.
Я хачу купіць ноўтбук на наступным тыдні.
Калі ласка, сустрэньце мяне на вакзале праз гадзіну.
Я паспрабую яшчэ раз, а потым сыду.
Калі б я быў на вашым месцы, я павінен быў бы вельмі шмат працаваць, каб зарабіць больш грошай.
У гэтыя дні я хацеў бы перавесці гадзіннік назад і сказаць Маі, наколькі яна была права!
Вы сустракалі спадарыню, чый дзядзька працуе ў бібліятэцы?
Майк: «Здагадайцеся, які я плачу падатак на прыбытак». Джэйн: «Нават не ўяўляю».
М жывем недалёка ад цэнтра горада.
Ён убачыў мурашак і з усіх сіл папрасіў даць яму трохі паесці.
Хутчэй! Хтосьці, паклічце міліцыю. Мне патрэбна дапамога.
Хто гэты хлопец, які размаўляе з тваёй сястрой?
Я хачу, каб вы сказалі мне ўсю праўду.
Я магу шчыра сказаць, што я даўно не еў такой цудоўнай ежы.
Хочаце дадаць у каву цукар?
Я буду вельмі старацца прыйсці да вас на вячэру, калі змагу.
Я кожны дзень хаджу ў школу.
Яна яшчэ не вярнулася дадому.
Адзін з зубоў гэтага дзіцяці моцна хістаецца і хутка выпадзе.
Барбара, твой хлопец чакае цябе на вуліцы ў машыне.
Ратавальнікі адчайна спрабавалі выслухаць людзей, якія апынуліся ў пастцы пад абломкамі, але, на жаль, крыкі тых, хто трапіў у пастку, былі нячутныя.
Аднак яе бацькі былі зусім не задаволеныя тым, дзе яна вырашыла працаваць.
Давай, скажы мне шчыра, чым ты хочаш займацца зараз.
Ці не маглі б вы, калі ласка, пайсці ў прадуктовы магазін на Пятай вуліцы і купіць 2 бутэлькі малака?
Вы робіце так шмат шуму сваёй музыкай, што людзі на тым канцы дарогі могуць вас пачуць.
Я глядзеў тэлевізар учора ўвечары.
Усё значна больш, чым вы чакаеце, і вы ўвесь час круціце галавой з боку ў бок.
На мінулым тыдні мне давялося пайсці да доктара, таму што я быў вельмі хворы.
Дадайце мне трохі цукру ў гарбату, калі ласка.
Мурашы паківалі яму галовамі і спыталі, чаму ён летам не глядзеў на ежу.
Мне трэба ісці зараз, бо я ўжо спазняюся на ўрок.
Калі б вы атрымалі гэту ​​працу, ці змаглі б вы пераехаць у новы дом?
Калі б я вельмі стараўся, то змог бы кінуць паліць.
Я мог бы купіць гэтую машыну, але ў мяне не хапіла грошай, каб заплаціць за бензін.
Часам важна спыніцца і паглядзець на ўсё цудоўнае ў прыродзе вакол.
Місіс Эштан: Прабачце, вы не ведаеце, ці ідзе гэты цягнік у Лондан?
Гэта бескарысна, я не чую цябе.
У наступны раз, калі вы прыйдзеце да мяне дадому, вы павінны прынесці гэтую кнігу.
Прынамсі, я думаю, што яна вельмі прыгожая.
Яна выглядае як вядомая кіназорка.
Я думаю, што навучанне павінна быць цікавым, таму што ў адваротным выпадку вы ніколі не зможаце дасягнуць поспеху.
Я бачу яе кожны дзень, яна ніколі не вітаецца са мной.
Магчыма, я змагу прыйсці на вашу вечарыну, калі ў мяне будзе час.
Вы павінны прыбіраць у доме кожны дзень ці кожны тыдзень?
Ці зможаце вы пазычыць мне грошы, калі я паабяцаю вам, што вы хутка атрымаеце іх назад?
Сёння ім не трэба рабіць хатняе заданне, таму што ў школе свята.
Вы прыйдзеце да нас на вячэру, калі мы знойдзем для вас няню?
У іх вельмі вялікі дом, вакол якога некалькі цудоўных садоў.
Вось гэта я б хацеў на Каляды.
Крысціна любіць шыць!
Мама спытала мяне, як я, і я сказаў, што ўсё добра.
Вы ведаеце, дзе жыве прэзідэнт Злучаных Штатаў Амерыкі?
Выбачайце, што вам прыйдзецца выступаць.
Я прачытаў пачатак гэтай кнігі, але не змог прачытаць усю гісторыю.
Мой брат перамог у конкурсе арфаграфіі ў нашай школе.
Чаму ён спазняецца кожны раз, калі мы дамаўляемся пра сустрэчу?
Здаецца, вельмі хутка расце трава, якую я скошу кожны тыдзень.
Яны хацелі, каб іх дачка ўдасканальвала свае сацыяльныя навыкі, і аддалі яе ў вядомы пансіён у Швейцарыі.

In the beginning, it is very difficult to get a project like this off the ground because no one believes in its success. As a result, no one wants to contribute and support the idea. But once the first steps are taken, it becomes easier and easier to build momentum and speed up the process. I hope that in a few days we will also have our first audio recordings in Belarusian, and most importantly, our first project contributors collecting points that will later be converted into tokens to ensure that they get their fair share of the future total value of the platform.

1 Like

Yes, you are right. Google Translate really has such problems. And I cried :slight_smile: when I was reading it.

  1. But!!! that doesn’t mean that Google Translate will have the same problems when you try to translate the same sentence from Russian into Belarusian. :slight_smile: But there is another kind of problem.

  2. Google Translate is good enough in translating technical texts but not in literary(artistic) texts. Moreover neither Russian nor Belorusian languages have the strict structure of sentences as English has and that makes them flexible and quite difficult at the same time.

  3. Linda: I don’t like the look of that dark cloud over there. / Google: Мне не нравится вид этого темного облака. But in my opininon 9 of 10 will say something like that: Не нравится мне, как выглядит эта туча.

  4. Another example:
    I walk to school every day. / Google: Я хожу в школу каждый день. But let’s look at the word “walk”, “have a walk” which means in Russian “гулять (ходить), прогуливаться” on your own feet!!! That’s why the more correct translation is: Я каждый день хожу в школу пешком.

And I really hope you forgive me my English level cause I haven’t had any practice for several years. And I’m currently on my way of improving it. My ambitions are great enough (C1/C1+) level till the end of this month and I have to learn hard and to do a lot. That’s why I short of time and right now it is quite difficult for me to participate in it.
PS forgive me my spelling too cause I haven’t checked it. :slight_smile:
See you soon.

2 Likes

So, if we start building a database of authentic and correct sentences in Belarusian, we can use it to train the translation algorithms so that they gradually improve. By the way, Alena has started recording the sentences so we’ll soon have our first batch of audio recordings too. Here are some examples:







1 Like